SADIK TÜRK

Bu Site Sadık TÜRK Tarafından Açılmış ve Düzenlenmiştir..
 
Anasayfawww.facebook.coKayıt OlGiriş yapOyun Salonu

Tüp Bebek Erken Doğumu Patlattı

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek
Yazar Mesaj
Admin" target="_parent">Admin

Admin
Admin
avatar


Yaş : 26 Kayıt tarihi : 02/08/08 Mesaj Sayısı : 391 Nerden : Adıyaman

MesajKonu: Tüp Bebek Erken Doğumu Patlattı C.tesi Ağus. 09, 2008 4:04 am

Dünyanın en fazla tüp bebek yapılan ülkelerinden biri olan Türkiye'de erken doğumların çok arttığını anlatan uzmanlar uyarıyor: "Altyapı yetmiyor, kuvöz yok"

Dünyanın en fazla tüp bebek yapılan ülkelerinden biri olan Türkiye'de SGK'lıya tüp bebek izni verilmesinden sonra erken doğumların çok arttığını anlatan uzmanlar, "Altyapı yetmiyor, kuvöz yok" diyor..

Türkiye'de her on bebekten biri dünyaya erken geliyor. Bu yıl da 150 bin bebeğin zamanından önce doğması bekleniyor. Bunlardan 60 bininin yaşaması çok zor olacak, çünkü çok küçük doğacaklar. Erken doğumlar giderek artarken, uzmanlar uyarıyor: SGK'lılara tüp bebek izni çıkması erken doğumları on kat artırdı. Ancak hastanelerde bu kadar çok erken doğan bebeğe bakacak donanım yok." Dünyaya erken gelen bebekler ölümle yaşam arasındaki incecik çizgide geziniyor. Çok azı hayatta kalabiliyor. Kuvöz bulabilenler biraz daha şanslı, kablolara bağlanıp, özel şekilde besleniyorlar, kuvöz bulamayanlar zaten ölüyor.

KUVÖZ SIKINTISI
Türkiye'de erken doğan bebeklerin yaşaması için en az 5 bin kuvözün bulunması gerekiyor. Oysa mevcut 2.600 kuvöz, olması gerekenin neredeyse yarısı. Devlet hastaneleri zaman zaman bebeklerin bu kuvözlere ikişer ikişer yatırıldığını itiraf ediyor. Bu da bebekler için hayati risk anlamına geliyor. Yapılan araştırmalar Türkiye'de erken doğan bebeklerin sayısının giderek artığını ortaya koyuyor. Eskiden 'erken doğdu, öldü' denen bebeklerin artık yaşama şansı bulunuyor ancak bunun için savaş verilmesi gerekiyor. Devlet hastanelerinde bebeklerine yatacak kuvöz bulamayan aileler özel hastanelere koşuyor. Özel sağlık sigortaları erken doğan bebeklerle ilgili sağlık harcamalarını karşılamıyor.

DOĞUMLAR AZALSIN
Türkiye'de bebek ölümlerinin en başta gelen nedeni düşük doğum ağırlığı yani erken doğum olarak açıklanıyor. Türkiye'nin en büyük üniversite hastanelerinden Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Bölüm Başkanı Prof. Dr. Seyfettin Uludağ, "Erken doğan bebekleri yaşatmak için bizim imkanlarımız bile yetersiz. Bu kadar doğumun olduğu bir ülkede bu bebekleri yaşatmak çok zor. Doğum oranları azaltılmalı" diyor.

'ALTYAPISIZ İZİN'
Tüp bebeğin erken doğumları patlattığını söyleyen uzmanlardan biri de Dr. Gülnihal Şarman. Parmak bebekleri hayata bağlamasıyla ünlü Dr. Şarman, "Hiçbir altyapı çalışması yapılmadan Sosyal Güvenlik Kurumları tüp bebeğe destek verdi. Tüp bebek merkezleri patladı bu da erken doğumları patlattı" diye yorum yapıyor.

PREMATÜRE ARTTI
Bu görüşü savunan pek çok doktor var. İstanbul Cerrahi Hastanesi Kadın Doğum Doktoru Prof. Dr. Faruk Buyru da, Tüp bebekte erken doğum oranının on kat fazla olduğunu vurguluyor. Prof. Dr. Faruk Buyru, "Devlet çoğul gebeliği önlemek için üç embriyodan fazlasının kadına nakledilmesine izin vermiyor. Dördüzlerin önünü kestik ama üçüzler, ikizler bol miktarda. Türkiye'de bu kadar bebeğe yetecek yoğun bakım yok" diyor.

PEK ÇOK NEDEN VAR
Erken doğumlarda asıl sorumlunun tüp bebek olmadığını iddia eden doktorlar da var. Çünkü erken doğumun tüp bebek ve çoğul gebelik dışında pek çok nedeni de bulunuyor. Hamilelik sırasında anne adayının aniden tansiyonunun çıkması, küçük bir böbrek rahatsızlığı, önemsiz sayılan küçük bir kadın hastalığı ve son dönemde çok moda olan ileri yaş gebelikleri erken doğumu tetikliyor. Sonuçta Türkiye'de erken doğumlar artıyor ve bebekler imkansızlıklar nedeniyle öldüğü için insanın içini sızlatan skandallar yaşanıyor.
Kime parmak çocuk denir?


Tıp dilinde otuz yedinci haftadan önce doğan bebeklerin hepsine prematüre deniyor. Halk arasında adları çoğu zaman bir el kadar olduklarından 'parmak bebek.' Anne karnında henüz yeterince gelişmeden dünyaya geliyorlar. Yaşamaları çok çok zor. Henüz akciğerleri bile gelişmediğinden aynı anne karnındaki gibi kuvözler içinde özel beslenerek büyümeleri gerekiyor. Bebek ne kadar erken doğarsa riski ve alacağı hasar o kadar artıyor. Hayatta kalanları 7 yaşına kadar onlarca sorun bekliyor. Spastik olabiliyorlar, felç kalabiliyorlar, zeka gerilikleri olabiliyor, sakat kalabiliyorlar. Her şeyi normal olsa hiperaktif ya da okul başarısızlığı ile karşılaşabiliyorlar.
Bu bebekler neden ölüyor?


* TAM donanımlı "referans merkezi" tarzında bir çocuk hastanesi bulunmuyor.

* YOĞUN bakım yatağı olan hastane sayısı kısıtlı.

* HASTANELER arası bilgi ağı olmadığından, acil durumda, hangi hastanede müsait yatak olduğu doktorlar ve aileler tarafından bilinemiyor.

* ERKEN doğan bebeklerin doğum masrafları sigorta kapsamına girmiyor.

* GENÇ anne babaların bebekleri hastanelerde rehin kalabiliyor.

* HASTANE masraflarını karşılama imkanı olmadığı düşünülen ve erken doğum riski olan anneler, yer sıkıntısı olduğu söylenerek doğuma alınmıyor ve geri çevriliyor.

* ERKEN doğan bebek sahibi anne ve babalara psikolojik destek ve prematüre bakımı ile ilgili eğitim verilmiyor.

* BEBEĞİNİ yaşatabilme şansı bulan birçok prematüre bebek ailesi, rutin çocuk doktoru ve göz doktoru kontrollerini maddi imkansızlık nedeniyle gerçekleştiremiyor veya yine aynı nedenle gerekli ameliyatları yaptıramayabiliyor.

(Esra Tüzün / Sabah)
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://wildkowboy11.yetkin-forum.com

Tüp Bebek Erken Doğumu Patlattı

Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var: Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
SADIK TÜRK :: Tekno bilgi :: Yaşama Dair -